TO NIE FIKCJA: Pre-Crime. Inwigilacja 3.0

  • Film

Środa, 23 października 2019

20:00

od 20 zł
Kup bilet
TO NIE FIKCJA: Pre-Crime. Inwigilacja 3.0

Klub SPATiF we współpracy z Millennium Docs Against Gravity zaprasza na comiesięczny cykl pokazów filmów dokumentalnych "TO NIE FIKCJA"

Prawa człowieka, ochrona prywatności, prawa zwierząt, kryzys klimatyczny, masowa migracja, globalizm, konsumpcjonizm, populizm, bieda, solidarność społeczna, edukacja czy zdrowie, to hasła odmieniane dziś przez wszystkie przypadki. Mówią o tym aktywiści, politycy, a nawet reklamodawcy. Na różnym poziomie ogólności (lub, jak kto woli, szczegółowości). Nagłośnienie tych tematów niewątpliwie uruchamia proces zmian, ale też powoduje szum informacyjny, w którym perspektywa makro przysłania często perspektywę mikro. Co konkretnie kryje się za tymi ważnymi hasłami, co oznaczają dla jednostki, dla mnie?

W cyklu TO NIE FIKCJA zaprezentujemy 12 filmów, które przekładają te hasła na konkretną rzeczywistość. Te doskonałe, rzetelnie zrealizowane dokumenty nie krzyczą, nie agitują. Pokazują jak jest i zostawiają przestrzeń do naszego własnego namysłu.

*******
Pre-Crime. Inwigilacja 3.0
reż. Matthias Heeder, Monika Hielscher
Niemcy, 2017, 88 min
film w języku angielskim z polskimi napisami
(Sala Holoubka - 1 piętro)

W imię bezpieczeństwa i wygody godzimy się na coraz większą ingerencję w naszą prywatność. Przyzwyczailiśmy się do wszechobecnego monitoringu, automatycznie akceptujemy regulaminy korzystania z różnych usług i aplikacji, nie chce się nam tracić czasu na indywidualizowanie ustawień prywatności dla instalowanych programów. Walka z terroryzmem i przestępczością daje z kolei różnym służbom pretekst do pozbawionych kontroli działań, a pojawiające się pytania czy obawy dotyczące stosowanych przez nie narzędzi i metod, zbywane są zapewnieniami, że "uczciwi obywatele nie maja się czego obawiać". Czy aby na pewno?

„Pre-crime” (tłumaczone jako przestępstwo albo prewencja kryminalna) to termin ukuty przez pisarza science fiction Philipa K. Dicka i spopularyzowany w filmie Stevena Spielberga „Raport mniejszości”. Coraz częściej stosowany jest jednak w literaturze naukowej do opisu systemów karnych, zajmujących się przestępstwami jeszcze nie popełnionymi. To ogół działań mających na celu przewidzenie, zakłócenie, powstrzymanie lub ograniczenie zagrożeń kryminalnych. Paradoksem jest tu niewątpliwie fakt monitorowania przestępstwa, do którego jeszcze nie doszło, a które jest niejako przesądzone.

Film dokumentalny Matthiasa Heedera i Moniki Hielscher przedstawia współczesne systemy prewencji kryminalnej funkcjonujące już w zachodnich krajach (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, USA). Opowiada, na czym oparte są ich algorytmy, a także jak sprawdzają się w realnej pracy policji, poprawiając statystyki wykrywania przestępstw. Drugą stronę modelu prezentują prawnicy, aktywiści i osoby, które ku swojemu zdziwieniu znalazły się na listach osób podejrzewanych o przyszłe przestępstwa. Film jest socjologicznym esejem, badającym zacierające się granice między bezpieczeństwem a prywatnością, technologią a prawami człowieka, statystyką a konkretnym życiem.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=xqsUa6Pj2EM

miejsce
Klub SPATiF
  • Film

Klub SPATiF

Warszawa, Aleje Ujazdowskie 45