Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza

  • Inne

Wtorek, 16 lipca 2019

19:00

od 0 
Kup bilet
informacja organizatora

W czasie pierwszej lipcowej pełni księżyca ulice miasta przemierzał czechowiczowski Wędrowiec. W tym roku Lublinianie już po raz siedemnasty pójdą jego śladami, kierując się słowami Poematu o mieście Lublinie. Uczestnicy otrzymają okolicznościowe akcydensy oraz mapki z trasą.

Termin: 16.07, godz. 19:00 Miejsce: start na wiadukcie Poniatowskiego (od strony Czechowa).

Spacer odbył się po raz pierwszy w 2003 roku, w setną rocznicę urodzin Czechowicza. Od tego czasu wydarzenie zdążyło wrosnąć w krajobraz kulturalny miasta. Każdego roku uczestnicy wkraczają do miasta śladami wędrowca, od strony Górek Czechowskich. Następnie zdążają ku dawnemu przedmieściu Wieniawa, odwiedzają cmentarz przy ulicy Lipowej i Krakowskim Przedmieściem przechodzą na Stare Miasto. Tam, śladem nieistniejącej już ulicy Szerokiej, schodzą w miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się dzielnica żydowska. Opuszczają miasto przez Kalinowszczyznę i Czwartek.

Uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowy exlibris oraz przypinki, mogli też złożyć podpis w księdze pamiątkowej. Jak co roku, sympatycy najnowszych technologii będą mogli śledzić treść poematu na smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji Layar, wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości.

Tekst „Poematu o mieście Lublinie: http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/jozef-czechowicz-poemat-o-miescie-lublinie-1934/

Geneza utworu: http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/poemat-o-miescie-lublinie-geneza/

Wstęp wolny!